Tarifler

Focaccia

 

İtalya’nın en sevilen ve en meşhur ekmeği ... Zeytinyağı, kekik, biberiye, kurutulmuş domates ve siyah zeytin parçaları ile bu leziz ekmeği tek başına tüketebileceğiniz gibi ana yemeklerin yanında güvenle servis edebilir, kanepe ve sandviç tariflerinizde kullanabilirsiniz.
Bu meşhur ekmeğin en önemli özelliklerinden biri çok kabarık bir yapıda olmaması. Focaccia Ekmeğini yaparken Bemtat Organik Pizzalık Un kullanımı, bu ekmeği yerken sizi İtalya’nın o meşhur sokaklarına götürebilir. Pizzalık Un ve Ekmeklik Un protein oranları yüksek güçlü unlardır. Pizzalık un kül oranı düşük ve daha ince öğütülmüş bir undur. Protein oranı yüksek, sert, güçlü bir un kullanılırsa daha iyi bir sonuç alınır lakin genel amaçlı un da yaygın bir şekilde kullanılır.
Focaccia Ekmeği
Malzemeler:
- 500 gr Bemtat Organik Pizzalık Un veya Bemtat Organik Ekmeklik Un
- 250-300 ml su
- 10 gr tuz
- 2-3 gr instant maya (3 gr=1 çay kaşığı)
- ½ kahve fincanı ılık su
Üzeri için:
- 2 y.k. zeytinyağı
- 3-4 y.k. su
- 1 ç.k. Bemtat Deniz Tuzu
- Taze biberiye
- Dilerseniz Siyah Zeytin ve Kurutulmuş Domates
Yapılışı:
Mayayı yarım fincan ılık suda eritiriz.
Bemtat Organik Pizzalık Unu tezgah tipi mikserimizin kabına alıp kanca ucuyla en düşük hızda çalıştırmaya başlarız ve erimiş mayayı ekleriz.
Mikser çalışırken kabın kenarından yavaş yavaş suyu ekleriz ve 6-7 dk yoğururuz. Eğer mikseriniz yoksa 10 dakika boyunca elde yoğurunuz.
Hamurumuz hazır olunca zeytinyağıyla yağladığımız genişçe bir kaseye alırız ve streç filmle kapatırız. Ilık bir ortamda hamur iki misli olana kadar yaklaşık 2-3 saat kabarmaya bırakırız. Mayalanma süresi bulunduğunuz ortama göre değişiklik gösterebilir.
Kabarmış hamurun üzerine bastırarak fazla havasını söndürürüz ve dört katlama yaparız. Yani kasenin kenarından elimizi hamurun altına sokarak bir parça hamuru tutup sündürerek uzatırız ve ortaya doğru katlayıp bırakırız. Bu işlemi her seferinde kaseyi çevirerek, dört kenara da uygularız.
Hamuru yağlı kağıt üzerine aktarıp, hafifçe yağladığımız parmaklarımızla delikler açarak yayarız (28-30 cm çapında) Üzerine büyük bir parça streç film koyup hava akımı olmayan ılık bir ortamda 45-60 dk kadar kabarmaya bırakırız. Tepsiniz veya pizza taşınız dikdörtgen ise hamura ona göre şekil verebilirsiniz. Tepsiniz çok büyükse hamuru kenarlara kadar yayıp çok inceltmeyin, iki cm kalınlık idealdir.
Fırını normal, alt üst konumda ve maksimum ayarda ısıtmaya başlarız.Yaydığımız hamuru kabarmaya bıraktıktan yarım saat sonra fırını çalıştırmakta fayda var. Eğer pizza taşı kullanacaksak, pizza taşını fırının ortasındaki ızgaranın üzerine yerleştirip biraz daha erken çalıştırabiliriz fırını. Fırınımız ne kadar sıcak olursa, focacciamız o kadar güzel pişer.
Tekrardan kabaran hamurumuzun üzerindeki streç filmi alıp 2 y.k. zeytinyağını üzerine gezdiririz. Daha önceden parmaklarımızla yaptığımız delikleri nazik hareketlerle derinleştiririz ve 3-4 y.k. suyu üzerine serpiştiririz. En son 1 ç.k. iri Bemtat Deniz Tuzunu, siyah zeytini, kurutulmuş domatesi ve kullanıyorsak kalın dalından ayırdığımız biberiyeleri de serpiştirip tepsimizi fırına veririz. Pizza taşı kullanıyorsak hamuru yağlı kağıtla birlikte genişçe bir kesme tahtasına veya pizza küreğine aktarırsak, taşın üzerine bırakmak çok daha kolay olacaktır
Focacciamızı (pizza taşında) 10-13 dk arası, üstü nar gibi kızarana kadar pişiririz. Tepside pişiriyorsak bu süreyi 2-3 dk arttırmamız gerekebilir.
Fırından çıkardığımız focacciayı soğutma teli üzerine alırız. Arzu edersek 1-2 y.k. z.yağını bir fırça yardımıyla süreriz ve hafif ılınınca servis ederiz.